
Mianem rusztowania określa się tymczasową konstrukcję budowlaną umożliwiającą przeprowadzanie prac na wysokościach. Konstrukcja ma za zadanie utrzymać zarówno sprzęt, ludzi jak i materiały.
Rusztowania warszawskie – historia
Co wspólnego ma stolica Polski z rusztowaniami? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy cofnąć się do lat 90. Po upadku PRL-u w całym kraju, a w Warszawie w szczególności, miał miejsce prawdziwy budowlany boom. Potrzebne były rozwiązania, które można łatwo zamontować, a po zakończeniu prac szybko rozłożyć i przenieść na inną budowę. I najprawdopodobniej to właśnie owa popularność tego rozwiązania sprawiła, że takiej nazwy używa się do dziś.
Typy rusztowań
Czym właściwie jest rusztowanie? Najprościej rzecz ujmując jest to struktura złożona z pionowych i poziomych słupów – te pierwsze mają za zadanie zapewnić całej konstrukcji nośność, podczas gdy słupy poziome mają za zadanie utrzymać pomosty, składające się najczęściej z elementów wykonanych z metalu, a czasem również drewna, choć ze względu na bezpieczeństwo coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania.
Na polskim rynku znaleźć można kilka rodzajów rusztowań. Od najpopularniejszych rozwiązań, znanych jako warszawskie, przez konstrukcje elewacyjne czy aluminiowe. Czym różnią się poszczególne konstrukcje oraz która z nich będzie najlepszym wyborem?
Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od zakresu wykonywanych prac. Przykładowo, rusztowania warszawskie to struktura jaka idealnie sprawdzi się przy działaniach wykonywanych zarówno wewnątrz budynku, jak i przy pracach na zewnątrz. Tego typu konstrukcje wykorzystywane są głównie do prostych działań, jak choćby tynkowanie, malowanie, a także spawanie czy prace instalacyjne.
Innym popularnym rozwiązaniem są rusztowania elewacyjne, określane także mianem ramowych. Tego rodzaju konstrukcje popularne są nie tylko w branży budowlanej (sprawdzają się przy budowie wież czy kominów), lecz także przy obsłudze wolnostojących reklam, scen bądź trybun. Taka struktura oparta jest o płaskie ramy z prefabrykatów, zespolonych ze stojakami ram przy użyciu specjalnych uchwytów.
W tym miejscu warto wspomnieć także o rusztowaniach przejezdnych, znanych również jako wieżowe. Te aluminiowe konstrukcje to pomosty z poręczami, a z dołu oparte są o umieszczone na ramach kółka. Najczęściej tego rodzaju rozwiązania wykorzystuje się do prac konserwacyjnych, malowania sufitów czy nawet montażu klimatyzacji.
Kwestia bezpieczeństwa
Pisząc o rusztowaniach nie sposób nie poruszyć kwestii bezpieczeństwa tego rodzaju konstrukcji.
W Internecie natrafić można na wiele głosów krytyki dotyczących bezpieczeństwa, a rusztowania warszawskie uważane są za dosyć ryzykowne w użytkowaniu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Cóż, takie podesty to rzeczywiście relatywnie proste struktury, co wcale jednak nie oznacza, że nie zapewnią odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Wybierając rusztowanie warszawskie warto postawić na rozwiązania, które posiadają certyfikat B15, a także DTR.
Co oznaczają te terminy? Certyfikat B15 jest dokumentem, który potwierdza zgodność konstrukcji danego produktu z normami bezpieczeństwa obowiązującymi w Unii Europejskiej. Z kolei DTR jest normą określającą przewidziany przez producenta zakres zastosowań danego rozwiązania – innymi słowy, wskazówki jak należy użytkować daną strukturę.
Podsumowanie
Wybór bezpiecznego rusztowania jest bardzo istotny. Statystycznie, upadek z wysokości (w tym z rusztowania) jest najbardziej prawdopodobnym rodzajem wypadku jaki zdarzyć się może w trakcie przeprowadzania prac budowlanych.